Kitlesel Fonlama (crowdfunding) Nedir?

Kitlesel fonlama (crowdfunding), internet devriminin popülerleştirdiği bir fonlama modeli. Bu model ile projeniz ya da vaadiniz için gereken parayı, küçük paylar halinde kişilerden(destekçilerinizden) topluyorsunuz. Destekçilerinize ise bu katkılarından dolayı teşekkür, hediyelik eşya, tişört gibi şeyler ya da ürünün kendisini vererek, en küçükten en büyüğüne farklı kademelerde fon toplayabiliyorsunuz. Genellikle ürünün prototipini yaparak, fotoğrafları ve hatta videosu ile beraber fon isteyen projeler daha başarılı oluyorlar. Projeniz için 10 Dolar gibi küçük rakamlardan, 2 Milyon Dolar gibi ciddi rakamlara kadar fon isteyebilirsiniz. Önemli olan, katılımcılarınızın projeniz için ikna olması.

Dünyada en bilinen kitlesel fonlama sitesi Kickstarter. Sitenin istatistiklerine göre, an itibarı 72.000 proje başarıyla fonlanmış. Toplam projeler için 1 milyar dolardan fazla para toplanarak proje sahiplerini fonlamış. Sitede fonlanan en ciddi projelerden biri ise Pebbleisimli akıllı saat. Bir hayal olarak başlayan Pebble, 10 Milyon Doların üzerinde bir fon toplayarak tarihe geçti. Şu anda ticari bir şirket olarak faaliyet gösterirken,  ABD’nin en büyük teknoloji mağazalarından biri olan Best Buy’larda da satılıyor. Tabi çok komik projeler de var. Mesela Patates Salatası projesi. Bu projede Zack Brown, destekçilere patates salatası ve farklı versiyonlarını öneriyor. Toplam 10$ istemiş ve 6900 kişiden yaklaşık 55 bin dolar toplamış!

Türkiye’de ise crowdfunding siteleri mevcut. Göz atmanızda fayda var.

Kitlesel fonlama, maker dünyası için kritik bir eleman. Yaptığınız projeyi hayata geçirmek için faydalı bir araç. En önemli faydası, ürünü destekleyicileriniz ile interaktif olarak şekillendirme şansınız. Böylece prototipi test etmiş oluyorsunuz ve ihtiyacı tam karşılayacak ürünü geliştirme fırsatınız oluyor. İkinci bir faydası ürüne olan talebi hissetme şansı vermesi. Destekçilerin ürünün hayranı olarak devamlı takip etmeleri üzerinizde doğal bir yük oluştursa da, baştan beri yanınızda olan bu destekçiler, başarıya ulaşmanız halinde, ürünün ağızdan ağıza yayılması için birer pazarlama elçisine de dönüşüyorlar. Borç yerine elinizde fon ile işe başlayabilmek ise işin başka bir boyutu.